Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünyada ve Ülkemizde Otogaz

Dünyanın birçok ülkesinde LPG, çevrenin korunması ve hava kirliliğinin önlenmesi için 40 yıldır kullanılıyor; hatta devlet tarafından vergi teşvikleri veya otomobil üreticileri tarafından fabrika çıkışlı LPG’li araç üretimi ile teşvik ediliyor. Güney Kore, İngiltere, Polonya, İtalya, Almanya, Hollanda, Rusya, Avustralya, Meksika, Hindistan ve Japonya bu ülkelerden sadece birkaçı.

Ülkemizde ise otogaz kullanımı 1995 yılında başladı. Çevreci bir yakıt olduğundan değil, sadece ekonomik olması nedeniyle çok sevildi. Çok hızlı bir büyüme gösterdi. Avrupa’nın 30 yılda geldiği noktaya 5 yılda geldik. Bu hızlı büyüme bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Standartlar yoktu.

Denetimler eksikti veya hiç yapılmıyordu. Bu hastalıklı büyüme 10 yıl kadar sürdü. Birtakım üzücü kazaların yaşanıp medyanın konuya eğilmesi üzerine LPG dönüşümlerinin denetim yetkisi 2004 yılında MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI’NA verildi. Yapılan dönüşümlerin denetimi MMO tarafından yapılmaya başlanmasıyla sektöre bir disiplin geldi. 10 yılın birikmiş sorunları etkin trafik denetimleri ve MMO özverili çalışmaları sonucu büyük ölçüde giderildi. Bugün gelinen noktada LPG’li araçların %90’a yakın bölümü MMO denetiminden geçmiş durumda. Bu oranı %100 yapabilmek için trafik denetimlerinin daha etkin yapılması gerekiyor. Artık dönüşüm sonrası araçlar MMO tarafından tek, tek kontrol ediliyor, gaz sızdırmazlık testleri yapılıyor ve kullanılan ürünlerin standarda uygun olup olmadığı kontrol ediliyor. Hatta araçlarda kullanılan ürünlerin seri numaraları kayıt altına alınıyor ve kullanılmış ürünlerin ikinci kez başka bir araçta kullanılması engelleniyor. Bu kontrolden sonra araçlar Karayolları Muayene İstasyonlarında ikinci bir kontrolden daha geçiriliyor. Özet olarak otogaz sektöründe başka bir sektörde olmayan etkin bir kamu denetimi var. Bizler bu denetimlerden şikayetçi değiliz; hatta daha da sıkılaştırılmasından yanayız. Çünkü olabilecek en ufak bir olumsuzlukta en büyük zararı sektör görmektedir.

5 yıldan beri MMO’nun sıkı denetimleri sektöre çok büyük katkı sağlamıştır. MMO’ya bu özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde geçte olsa standart ve yönetmelikleri yayınlayarak, uygulamaların ve kontrollerin Avrupa standartları üzerine çıkarılmasını sağlayan Sanayi Bakanlığı’na ve TSE’ye de teşekkür ediyoruz.

Bugün 2,5 milyon LPG’li araç ve 2,3 milyon tonun üzerinde otogaz kullanımıyla Avrupa’da LPG’yi araçlarda en çok kullanan ülkelerdeniz. 2 milyona yakın araç ve 2 milyon ton civarında otogaz kullanımıyla Polonya ile yarışıyoruz. Ardından İtalya geliyor. Dünya’da en çok otogaz kullanımı Güney Kore’dedir. Güney Kore’de 2,5 milyondan fazla araç, 4 milyon ton civarında otogaz tüketmektedir. Dünya genelinde 15 milyon araç LPG kullanmaktadır. Bu araçların %16’sı ülkemizdedir. Ülkemizde 10 milyon civarındaki benzinli aracın yaklaşık %25’i LPG kullanmaktadır.

Tüm dünyada LPG ve doğalgaz gibi yakıtlar ekonomik olmaları nedeniyle tercih ediliyor, bunun yanı sıra çevreci olmaları nedeniyle de teşvik ediliyorlar. Bugün Avrupa’nın çoğu ülkesinde LPG’li araç alanlara 500- 1000 EURO tutarında vergi indirimi sağlanmakta, yıllık vergiler %50 indirimli uygulanmaktadır. Böylece 2-3 yıl içerisinde dönüşüm masrafı devletler tarafından karşılanmış olmaktadır.

Ülkemizde ise otogaz maalesef teşvik bir yana devamlı üvey evlat muamelesi görmektedir. Bugüne kadar gelişim kendiliğinden oluşmuş, sadece ekonomik bir yakıt olması nedeniyle halkımız tarafından tercih edilmiştir. Bugün otogaz sektörü on binlerce kişiye istihdam sağlayan dev bir sektör haline gelmiştir. Başlangıçta tüm ürünler yurt dışından ithal edilirken bugün dönüşümde kullanılan ürünlerin büyük bölümü ülkemizde üretilmektedir. Araçlarda kullanılan LPG tankları başlangıçta ithal ediliyordu, şimdi tankların tamamı ülkemizde üretiliyor ve tüm dünyaya ihraç ediliyor. Aynı şekilde sistemde kullanılan bakır borular, hortumlar gibi birçok yan ürün dünya standartlarına uygun bir şekilde ülkemizde üretiliyor ve tüm dünyaya ihraç ediliyor. Ülkemiz bugün tüm dünyaya LPG kiti ekipmanları sağlayan bir konuma gelmiştir. Dünyada çevreci yakıtların rolü, KYOTO protokolü nedeniyle çok artmıştır ve Türkiye hızla gelişen otogaz sektörü nedeniyle bu ürünlerin ihracatında çok avantajlı bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi ve bu konuda çalışan firmaların desteklenmesi gerekmektedir.