LPG OTOGAZ MARKASI AKL & ANKA OTOGAZ AKL GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI ALDESA & ANKA OTOGAZ ALDESA GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI ATİKER & ANKA OTOGAZ ATİKER GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI BRC & ANKA OTOGAZ BRC GAZ AYARI            LPG OTOGAZ MARKASI LANDI & ANKA OTOGAZ LANDI GAZ AYARI LPG OTOGAZ MARKASI LOVATO & ANKA OTOGAZ LOVATO GAZ AYARI                 LPG OTOGAZ MARKASI STARGAS & ANKA OTOGAZ STARGAS GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI ZAVOLİ & ANKA OTOGAZ ZAVOLİ GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI MİMGAS & ANKA OTOGAZ MİMGAS GAZ AYARI

 

LPG OTOGAZ ÇÖZÜM MERKEZİ

 

LPG OTOGAZ ÇÖZÜM MERKEZİ

LPG OTOGAZ ARIZALARI

 

Anka Otogaz: Her marka Sıralı sistem LPG'li araçlarınızın Filtre değişimleri, Arıza tespiti, Tank değişimi ve Gaz kaçak testi yaparak araçlarınıza bilgisayar ortamında gaz ayarı yapılmaktadır.

 

 

LPG'li ARAÇLARINIZ KESİKLİK YAPIYORSA

LPG'li ARAÇLARINIZ KESİKLİK YAPIYORSA

 

LPG beyinlerinde(regülatör) elektronik bobinin içindeki bulunan mıknatısın bulunduğu yerdeki minik delik tıkanmış olabilir veya yay eğrilmiş olabilir. Bunun neticesinde de araç LPG de kesiklik yapabilir.

LPG beyin bobini arızalı ise araç LPG de kesiklik yapar.

Bujiler veya buji kabloları eski veya kalitesiz ise araç hem benzinde hem de LPG de kesiklik yapabilir.

Araç LPG yi kesik kesik alıyorsa gaz filtresi tıkalı olabilir. Ya da şamandıranın içinde bulunan gazın geçtiği yerdeki iğne deliği büyüklüğündeki kısım tıkanmış olabilir. Araç uzun yolda LPG de kesiklik yapıyor sonra açılıyorsa gaz filtresi tıkalıdır.

Araç benzinle çalışırken ayar yapılmalıdır. Aksi halde motor düzensiz ve tekleyerek çalışır. Bu ayarın gerektiği gibi yapılmaması durumunda ise motorun ihtiyaç duyduğu yakıt gerek benzin gerekse gaz pozisyonunda yeteri miktarda motora gidemeyeceğinden motorun düzensiz ve tekleyerek çalışmasına sebep olacaktır.

Devamını oku: LPG'li ARAÇLARINIZ KESİKLİK YAPIYORSA

LPG'li ARACINIZDA GAZ KOKUSU VARSA

LPG'li ARACINIZDA GAZ KOKUSU VARSAAracınız ister enjeksiyonlu olsun ister karbüratörlü olsun gaz kokusu lpg li her aracın başına gelebilir.

Aracınızdan gaz kokusu gelmesinin sebeplerini altta sıraladım.
 
1- Katkılı otogazların bir miktar koku yaptığını artık herkes biliyor. Koku katkılı bir gaz almanızın ardından başladı ise onu bitirip başka bir istasyondan farklı lpg almanızı öneririm.
 
2- Gaz kokusunun diğer ve en önemli sebeplerinden biri de kaçak olmasıdır. Lpg sisteminin borularından, bağlantı vidalarından, enjektör hortumlarından vs. kaçak olursa koku yapar. Bu kaçağı tespit etmek için mutlaka bir lpg ciye gidip makineyle Gaz kaçak testi yaptırmanızı öneririm. 
Lpg tankı üzerindeki şamandıra yoğun lpg kaçağı olması halinde otomatik olarak gazı keser. Ancak bunun için gazın çok yoğun kaçması gerekir. Yani az kaçaklarda bu sistem iş yapmaz. Lpgciler makinayla detaylı olarak kaçak olup olmadığını kontrol ederek kaçağı tespit ederler.
 

LPG'li ARACINIZ ÇOK YAKIYORSA

LPG'li ARACINIZ ÇOK YAKIYORSAAracım LPG de Çok Yakıyor Nedenleri nelerdir

Araçların LPG de çok yakma sebepleri nelerdir? Araçlar LPG de neden çok yakar? Araçların Çok yakma sebepleri ve çözümlerini hep beraber inceleyelim.

LPG’li araçlarda oluşan arıza ve problemlerin anlatımına başlarken öncelikle sizlere araçların LPG sistemleri takılmadan benzinli sistem üzerine tasarlandığını ve araçların benzinli iken herhangi bir arıza oluşması halinde ve bu sebebe istinaden benzinde çok yakması otomatik olarak araçların LPG sisteminde çok yakmasına sebep olacağını belirmek isteriz. Aracınızın LPG de çok yakması benzinli motor sisteminin ve yürüyen aksamların tamiri ve kontrolleri yapılıp arıza giderildiğinde LPG de çok yakma sorunu ortadan kalmış olacaktır.

 

Devamını oku: LPG'li ARACINIZ ÇOK YAKIYORSA

LPG'li ARAÇLARDA ROLANTİ SORUNU

LPG'li ARAÇLARDA ROLANTİ SORUNU

LPG Sisteminden Kaynaklı Sebepler

LPG enjektörleri belirli bir süreden sonra içerisinde bulunan piston yay ve orringlerin aşınması ile motora düzensiz yakıt gönderip sıralı sistem araçta LPG'de rolanti düşüklüğü ve düzensiz çalışmasına sebep olurlar. Özellikle Landirenzo sistemlerinde LPG enjektörleri, tıpkı araç motorunun yıllar sonra çekiş gücünü kaybetmesi gibi landirenzo enjektörlerinde çalışma performansı azalır ve aracın gazda rolantisinin düşük çalışmasına yol açar. Tabi LPG enjektör arızası araçta en çok teklemeye neden olur.
Mevsimsel Etkenler
Rolanti Düzensizliği Özellikle dört mevsimi yaşayan bölgelerde hava sıcaklık değerlerinin değişmesinden dolayı LPG regülatör basıncındada değişmeler sıkça görülür. Bu sebepten ötürü LPG enjektörlerinin motora gönderdiği yakıt miktarında değişim yaşanacağı için araçda LPG'de rolanti düzensizliği yaşanır. Bu tür bölgelerdeki araç sahipleri en az yılda bir kez LPG ayarı yaptırması gereklidir.

 

Devamını oku: LPG'li ARAÇLARDA ROLANTİ SORUNU

LPG'li ARAÇLARINIZIN ÇEKİŞİ ZAYIFSA

LPG'li ARAÇLARINIZIN ÇEKİŞİ ZAYIFSA

Avansın öngörülen değerde olmaması (düşük olması) durumunda; bujiler zamansız ateşleme yapacak,bu durum motorun teklemesine  veya çekişten düşmesine neden olacaktır.

OTOGAZ beyin diyaframı kalitesiz veya patlak ise LPG de çekiş problemi görülebilir.

OTOGAZ beyni üzerindeki hava ve gaz ayarı iyi yapılmamışsa çekmeme problemi görülebilir.
Aracın ateşleme bujilerinde problem varsa aracın çekişi hem

LPG DE hem de benzinde düşer.
Aracın motorunda problem var ise çekişe etki edebilir.

 

OTOGAZ beynine gelen kalorifer suyu yetersiz veya sıcaklığı düşük olabilir.

 

Devamını oku: LPG'li ARAÇLARINIZIN ÇEKİŞİ ZAYIFSA

LPG'li ARACINIZDA GAZ KAÇAĞI VARSA

LPG'li ARACINIZDA GAZ KAÇAĞI VARSA

 

 
LPG’li araçlarda karşılaşılan bir diğer sorun gaz kaçağı sorunudur. Gaz kaçağı durumunda önce şamandıra da bulunan vana saat yönünde çevrilerek gaz akışı durdurulmalıdır Sonrasında en yakında bulunan bir LPG servisine gidilerek kaçağın neden kaynaklandığı tespit edilerek sorun giderilmelidir.

LPG’de en sık karşılaşılan sorun ise rölanti ve performans düşüklüğüdür. Özellikle performans düşüklüğü, en sık şikayet edilen konulardan biri. Doğru akaryakıt kullanımı ve tercih edilecek olan LPG’nin de doğru bir şekilde kullanılması büyük önem taşıyor.

LPG sisteminde meydana gelebilecek tüm sorunlara karşı önlem alınması için sıkı bir şekilde kontrolden geçmesi gerekiyor. Hem performans düşüklüğü hem de diğer sorunların önüne geçmek, farklı kontrollerle mümkün olacaktır. 

Lpgli araçta koku varsa ilk akla gelecek şey kaçak varmı kuşkusuyla lpg servisine gitmek gerektirir. Büyük çaptaki kaçakları şamandıra emniyet valfi ani basınç düşüklüğnü algılayarak devreye girip kesmektedir.
 

LPG'li ARACINIZ SÜREKLİ STOP EDİYORSA

LPG'li ARACINIZ SÜREKLİ STOP EDİYORSA

LPG'li, Otogazlı bir  aracın stop etmesi  gerek sıralı sistem araçlarda gerek karbratörlü araçlarda en sık rastlanılan sorundur. Rolantideki dalgalanma ve stop sorununun pek çok sebebi olmakla birlikte bu sebeplerin bazıları otogazın veya lpg sisteminin doğurduğu sonuçlar değildir ..Genellikle aracın bünyesinin ürettiği sonuçlardır..Karbüratörlü araçlarda aracın fazla hava alması , sıralı enjeksiyonlu araçlarda ise rölanti motoru akışmetre valfi ve boğaz kelebeği gibi parçaların zaman içerisinde arızalanması veya adaptasyon ayarlarını kaçmasından dolayı Araç LPG de istop eder ..Benzinde kullanımda benzin yapısı gereği stop etmeyebilir , dalgalanma yapar..Burada en önemli konu aracın stop etmesinin sebebinin LPG sisteminde mi kaynaklandığı ya da aracın bünyesinden mi kaynaklandığını tespit etmektir ..Eğer aracın bünyesinden dolayı stop etme yaşanıyorsa konu oto servisinde çözümlenmelidir .

 

Devamını oku: LPG'li ARACINIZ SÜREKLİ STOP EDİYORSA

ANKAOTOGAZ İSKİTLER SIRALI SİSTEM GAZ AYARI

 Büyüksanayi sebzebahçeleri caddesi (eski 1.cadde) No:68/C

İskitler/Ankara

0 (312) 342 1 444 -  0 (555) 997 55 33

MUSTAFA BİLSELOĞLU

İSKİTLER LPG OTOGAZ BAKIM SERVİSİ

Lpg Arıza Tespiti

Gaz Ayarı

Tank Değişimi

Gaz Kaçak Testi

Otogaz Bakım Servisi