Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Otogaz Güvenlidir

Bütün dünyada otomotiv firmaları benzin için dizayn edilmiş araçlara (hiç bir modifikasyon yapmadan) fabrikasyon olarak alternatif yakıt kullanmak üzere LPG ve CNG kitleri takıyorlar. Araçlarda alternatif yakıt olarak LPG veya CNG kullanımı, otomotiv firmalarını daha sıkı testler yapmaya zorluyor.  Dolayısıyla bu kitlerin takılması ve testleri çok uzun sürüyor. Emisyon testleri, dinometrik performans testleri, çarpışma ve darbe testleri vs.

Örneğin LPG’ li araç testleri özet olarak şöyledir:

1- Dörtlü yol similatöründe komple araç fatik (yorulma) testi-300 saat

2- Emisyon testleri 91/441/EC, 98/77EC normlarına göre
3- Güç ve moment testleri
4- Emniyet, güvenilirlik, performans ve araç kullanım testleri (60.000 kmx3 araç=180.000 km)
5- Komple araç çarpma testi, önden çarpma testi ve ECE 34 normuna göre arkadan çarpma testi

 

Ayrıca ülkemizde de uygulamada olan en son ECE R 67.01 sayılı Avrupa Birliği normlarına göre;

– Bir kaza anında hem benzin hem de LPG akışı kesiliyor.
– LPG tank üzerindeki multivalf üzerinde gazı akışını kesen uzaktan kumandalı ekstra bir selenoid vana bulunuyor.
– LPG tankı üzerindeki multivalfe entegre 27 bar basınçta açan bir emniyet valfi ile 120 derecede eriyen sigorta vardır.
– LPG tankı Bon-Fire (Yangın Testi)- LPG ile dolu tank yangına maruz bırakılarak, tank üzerindeki multivalf sayesinde tankın patlamadan basınç sıfırlanıncaya kadar dayanması test edilmektedir. Bu testi geçmeyen tank ve multivalf araçlara takılamaz (ECE R 67.01 Standardı).

– LPG tank bağlantılarını güvenilirliğinin çarpışma testleriyle onaylanması. ECE R 67.01 Normuna göre tank bağlantıları önden ve arkadan çarpmalarda 20g, yandan çarpmalarda 8g kuvvete dayanmak mecburiyetindedir.

LPG tankları sistemin en büyük parçası olup, aracın arka bölümüne yerleştirilmektedir. Standartlara göre tankların imalat tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde yenilenmesi gerekmektedir. Tanklar 30 bar işletme, 67,5 bar patlama basıncına sahiptir. Tank içerisindeki LPG basıncının 10 barı geçmediği göz önüne alınırsa emniyet katsayısının çok yüksek olduğu görülür.

Zaman zaman medyada yer alan  “araçtaki bomba” yakıştırması yanlıştır. Yaşanan olaylar LPG tankının araçtaki bomba değil, araçta koruyucu kalkan olduğunu göstermiştir. Ayrıca ülkemizde otomobil firmalarının LPG’li araçlara benzinle aynı garantiyi vermeleri, kullanıcı nezdinde LPG’ye karşı var olan tedirginliğin giderilmesinde çok büyük katkı sağlamıştır. Otogaz sektörünün önünü açan bu yaklaşımlarından ötürü pazara LPG’li sıfır araç sunan otomobil firmalarına teşekkürü bir borç biliyoruz.